מסקנות ראשונות מהחזרה לשגרה

מאי 19, 2020

״הגדרנו מטרה לתקופה הקרובה (1), בנינו תכנית עבודה בהובלת איש המקצוע בתחום הגופני (2), נתנו דגש ותעדוף בתוכנית ליסודות ולהרגלים הבסיסיים של הענף (3) תוך התאמה ומענה למצב האישי שכל ספורטאי נמצא בו (4).
עכשיו אנחנו נדרשים לעשות את החיבור לערך הקבוצתי כדי להחזיר את תחושת השייכות והמשמעות לספורטאי.״
– קטע מתוך מאמר בנושא חזרה לשגרה מתקופת הקורונה –

מסקנות ראשוניות בהיבטים פיזיים ומנטליים של החזרה לשגרה מתקופת הקורונה

בשבועיים האחרונים מרבית עולם הספורט חוזר באופן הדרגתי לפעילות. ההתמודדות עם משבר הקורונה (החל מאמצע מרץ) והיציאה מהשגרה שהוא כפה על עולם הספורט הייתה אתגר בפני עצמו. אולם החזרה לשגרה היא אתגר מורכב לא פחות, כאשר כל ענף וכל מועדון לוקח את החזרה לשגרה למקום אחר ובקצב אחר.

למרות ההבדלים, ישנן כמה נקודות שמאפיינות את כלל הענפים והמועדונים שאנחנו מלווים בתקופה הנוכחית:
* אי ודאות לגבי העתיד הקרוב והרחוק (למה חזרנו בכלל?)
* פער בידע מקצועי וניסיון מעשי בכל הקשור להתמודדות עם חזרה לשגרה ממצב כזה (איך מתחילים? מה עושים?)
* חודש וחצי (תקופת הקורונה) בהם עיקר הספורטאים עבדו ללא בקרה וליווי צמוד (אין יישור קו ביכולות בין הספורטאים)
* מגבלות שעדיין לא מאפשרות לעבוד בצורה מלאה ומקצועית (שמירת מרחק, איסור מגע, מספר משתתפים)

בחרנו לשתף בחמש מסקנות מהשבועיים האחרונים, שעלו מתוך דיונים פנימיים של צוות המאמנים בהתבסס על העבודה שלנו עם קבוצות הליבה של חמש אצבעות ומועדוני/אגודות הספורט שאנחנו מלווים:

1. יצירת מטרה לטווח הקרוב: כדי לבנות תכנית עבודה שנגזרת מתורת אימון ועקרונות מנחים, צריך להתחיל מהבסיס, והבסיס להכל הוא להבין את מטרת התקופה (לשם מה התכנסנו).

אי הוודאות המאפיין את התקופה הנוכחית מחייב את רוב הענפים/מועדונים לייצר או להמציא מטרה תקופתית. לא ברור עדיין האם תחזור ליגה, ואיפה שכן ידוע, עדיין לא ברור מתי. לכן, צריך ליצור מטרת על לתקופה קצרה שממנה תיגזר תוכנית העבודה לתקופה הנוכחית (לדוגמה בניית יסודות טכניים, ליגה/תחרות פנימית במועדון, מדדי רמה טכניים/פיזיים לחודש מהיום).

מטרה תייצר סדר ומצפן לספורטאי, לקבוצה, למאמן, למועדון ובעיקר בסיס שממנו אפשר לבנות תכנית עבודה בצורה מקצועית ורלוונטית.

2. חשיבות מאמן הכושר / איש המקצוע בצד הפיזיולוגי: בסיס תורת האימון מורכב מארבעה עולמות תוכן מרכזיים: טכני, טקטי, פיזי ומנטלי. התקופה המורכבת שאנחנו נמצאים בתוכה דורשת תיעדוף ראשוני לעולם הפיזיולוגי.

כדי לבנות תוכנית עבודה נכונה (שנגזרת מהמטרה שיצרנו בסעיף 1) צריך להתחיל מהעקרונות הגופניים של הענף.
מה שצריך להעסיק עכשיו כל מועדון / מנהל מקצועי / מאמן – זה ליצור יישור קו בין הספורטאים, בנייה הדרגתית של היכולות הגופניות ומניעת פציעות בחזרה המורכבת לשגרה מתקופת הקורונה.

במהלך עונה רגילה ברוב הענפים, מה שמכתיב את התוכנית זה הצד הטקטי והמנטלי (לא בהכרח בגלל התייחסות נכונה ומקצועית, אלא בעיקר כתוצאה מתרבות לקויה שמקדשת תוצאה וחשיבה נקודתית על פני תהליך והתפתחות).

כדי ליצור חזרה נכונה ואפקטיבית לשגרה, סדר העדיפויות חייב להתחיל בעולם הגופני, להמשיך לעולם הטכני, משם לעולם הטקטי (שהוא כמעט ולא רלוונטי בתקופה הנוכחית) ולבסוף לעולם המנטלי שעוטף את הכל ומותאם לצורך ולסיטואציה.

מנהל מקצועי שבונה תכנית עבודה חייב לבנות אותה יחד עם מאמן הכושר/איש המקצוע בצד הגופני. אמירה זו הינה נכונה בשגרה, ועל אחת כמה וכמה בתקופה הנוכחית.

3. הרגלים ויסודות: בתקופות משבר / כאוס / אי ודאות הכלי החזק ביותר לחזרה לשגרה, הוא עבודה על הבסיס ועל היסודות.

אלו הם ההרגלים אשר מהווים את בסיס המקצוע. תקופת החזרה לשגרה מחייבת להזכיר ולחדד אותם, לתרגל ולאמן אותם, ומעל לכל דורשת מהענף/ מועדון/ מאמן להבין מהם הרגלי היסוד שהתמקדות בהם תאפשר לספורטאי ולקבוצה חזרה נכונה ומיטבית לשגרת פעילות (נהלי עבודה, סדר, משמעת, אחריות וכו׳).

4. התייחסות אישית – ההתמודדות האישית שכל ספורטאי חווה בתקופת הקורונה שונה.

קשה עד בלתי אפשרי להתייחס בצורה קולקטיבית בתקופה הנוכחית של החזרה לשגרה.
כדי להגיע לאנשים / לספורטאים שתחת אחריותך ולעזור להם להיכנס בצורה מיטבית לשגרה, צריך להבין מה המצב האישי של כל אחד – גם מבחינה פיזית ובעיקר מבחינה מנטלית.

שיחה אישית היא הכלי הטוב ביותר כדי להבין לעומק מה חווה כל אחד/ת בתקופה מורכבת זו, כאשר באמצעות השיחה ניתן להסיק מסקנות לגבי הגישה הנכונה להמשך (התייעצות עם אנשי מקצוע מעולם הפסיכולוגיה/מאמנים מנטליים מאוד חשובה בסעיף הזה).

5. ערך קבוצתי – הסעיף האחרון שמחבר בין כלל הסעיפים שקדמו לו.

הגדרנו מטרה לתקופה הקרובה (1), בנינו תכנית עבודה בהובלת איש המקצוע בתחום הגופני (2), נתנו דגש ותעדוף בתוכנית ליסודות ולהרגלים הבסיסיים של הענף (3) תוך התאמה ומענה למצב האישי שכל ספורטאי נמצא בו (4).

עכשיו אנחנו חייבים לעשות את החיבור לערך הקבוצתי כדי להחזיר את תחושת השייכות והמשמעות לספורטאי.
תקופת הקורונה יצרה ריחוק וניתוק קשר עבור אנשים רבים.
עולם הספורט ברובו, מתבסס על עבודת צוות ושייכות לקבוצה/מועדון.

חזרה מיטבית לשגרה מחייבת רוח, מוטיבציה, רצון ומחויבות. הכלי החזק ביותר כדי ליצור זאת, הוא הערך הקבוצתי שמביא את השייכות.
כדי ליצור את סעיפים 1 – 4 באופן מיטבי נדרשת התייחסות לערך הקבוצתי בכל פרט.

מטרה קבוצתית, תכנית עבודה כקבוצה, שיח קבוצתי, תכני העשרה בנושאים שונים, הכרה במצב של חברי הקבוצה וכו׳…

חמשת המסקנות ששיתפנו, מתבססות על שילוב של שטח ותאוריה מתוך התמודדות עם התקופה המיוחדת שכולנו חווים.
מסקנות כאלה רלוונטיות ואפקטיביות כקווים מנחים, תוך ביצוע ההתאמות הנדרשות לצורך ולאופי של כל ענף ומועדון.

העקרונות האלו נכונים תמיד אבל הם מתעצמים בזמן הקורונה, ולכן זו הזדמנות לכל ארגון לעשות קפיצת מדרגה שתשפיע על התפיסה ודרכי הפעולה שלו בעתיד.