סיכום הרצאה בנושא גישה מנצחת

אפריל 9, 2020

ביום שלישי האחרון, רגע לפני ליל הסדר, נערכה הרצאה של עמיר בנושא "גישה מנצחת". ההרצאה, שהועברה לקהל באמצעות תוכנת ZOOM, קיבצה אליה יותר מ- 500 נוכחים. מצורף סיכום הרצאה של מיקה דוביצקי על ההרצאה. מיקה היא חניכה במחזור ב' של המכינה ועוד לפני כן הייתה מתאמנת בארגון. מזמינים אתכם לקרוא את הסיכום שכתבה:

ההזדמנות שבאה עם הקורונה: מה הופך אנשים לטובים יותר?

כולם רוצים להצליח, אבל מה בכל זאת מבדיל בין אלו שמגשימים את החלומות שלהם ואלו שלא?

גורדון אולפורט (1897-1967): היה פסיכולוג מהראשונים שחקר את השפעת האופי של האדם על הצלחתו, והגיע למסקנה העיקרית שגישה היא דבר נרכש: אתה מפתח יכולת להתמודד יותר טוב עם סיטואציות דרך חוויות מעצבות שקורות שאתה יוצא מאזור הנוחות.

בחרתי להציג לכם את דעתי דרך כמה סיפורים/אנשים מהחיים שלי:
1) עומר חפץ: עומר היה טניסאי ובמשך שנה הייתי מלווה אותו אישית, חלקתי איתו את הידע מהצבא והערכים שמובילים אותי במטרה להפוך אותו לספורטאי יחידני טוב יותר.
עומר עזר לי להקים את חמש אצבעות והיה מגיע פעם בשבוע להתאמן הקבוצה (הרצליה ורעננה) בנוסף להיותו שחקן טניס בטופ שניים הארצי.

  •  "עמיר, יש לי חלום חדש": לא נותן למשברים לפרק אותו ותמיד מציב לעצמו מטרות חדשות לחיים.
  • "ווינר הוא לא אדם שתמיד מנצח": ווינר זו גישה ועומר הוא ווינר, לא משנה מה יקרה הוא תמיד יהיה עם הראש בדבר הבא ויהיה מוכן לנצח אותו.

הדבר הכי גדול שאני לוקח מעומר חפץ זו היכולת לייצר גרף עלייה מכל סיטואציה.

2) גישה משקפת מנהיגות: "ATTITUDE REFLECTS LEADERSHIP, CAPTAIN" (לזכור את הטיטאנים).

  • כדי להצליח להשפיע, אתה צריך להיות חזק חברתית.
  • מודעות עצמית היא המפתח להכל:"כדי להצליח למצוא את הפתרון, צריך למצוא את הבעיה" -> מתבטא בחמש אצבעות: שאילת שאלות, תדריך/תחקיר וקבלת ביקורת


3) רפאל נדאל: בגיל 13, מול אלפי אנשים שהגיעו לראות אותו מסך, הפסיד 6-1 ; 6-1 בגלל שהמאמן שלו דרש ממנו לשחק בשיטה שהוא לא טוב בה. כשנשאל למה הוא הפסיד אמר:"כי אני לא מספיק טוב".
שני הדברים שאפשר לקחת מנדאל הם:

  • לקיחת אחריות: מסתכל במראה ויודע להגיד בביטחון במה הוא טוב ובמה לא.
  • סומך על האנשים שסביבו: מוכן ללכת אחרי האנשים שאיתו בעיניים עצומות כדי להצליח.

4) ה- "NAVY SEALS": כישרון הוא החלק הכי קטן בהצלחה; האנשים שבסוף מסיימים את ההכשרה והופכים ללוחמים הטובים ביותר הם אלו שבמצבים קשים מסוגלים להסתכל ימינה ושמאלה ולהבין שהם לא לבד- יכולים להתרכז במישהו חוץ בעצמם, ובכך למצוא אפשרות להשפיע עליהם ולהיעזר בהם. -> אמפתיה ואכפתיות.

 

5) ליברפול (יורגן קלופ): לפני משחק ליגת האלופות נגד ברצלונה, הבין קלופ שכדי לנצח הוא חייב להיות חדשני, לשים דגש על ה"מובן מאליו" ודרש שהילדים שמחזירים כדור יתאמנו על זה כדי להצליח להניע את המשחק כמה שיותר מהר. בזכות זה, ליברפול ניצחו את ברצלונה 4-0 בזכות קרן.

  • יצירתיות, דינאמיות וחשיבה מחוץ לקופסא הן מרכיבים הכרחיים כדי להצליח.
  • אופטימיות כדרך חיים:"זה לא נגמר עד שזה לא נגמר" , אפשר לצאת מהכל.

קלופ, מאמן ליברפול האנגלית. (התמונה מתוך אתר "כלכליסט")

6) אנג'לה דאקוורת' – "GRIT" : ספר שכתבה פסיכולוגית במשך 25 שנה כשחקרה את הביה"ס לקצינים בארה"ב במטרה להבין מה מייחד את האנשים שמובילים את הצבא הטוב בעולם.
המסקנה העיקרית שעולה מהספר שלה הוא שהכישרון הוא החלק הכי קטן בהצלחה:
התמדה + תשוקה= הצלחה.
*משל הבנאים: ישנם 3 סוגים של אנשים בעולם- אדם שבא לעבודה ("שורד" את החיים), אדם שבא לעבוד (מקצוען, איש קריירה) ואדם שבא לתת (אדם עם תכלית, משמעות, עם תשוקה למה שהוא עושה).

– אדם מצליח הוא אדם שילך אחרי החלומות שלו: "אדם שיש לו איזה למה, יוכל לשאת כמעט כל איך" (ויקטור פרנקל).